Könyvismertetőm a Magyar Múzsában
- gergomarcsak
- 2023. aug. 16.
- 2 perc olvasás

A Magyar Múzsa júniusi száma közölte azt a recenziót, amit Dalmay Árpád Beregszász – Erzsébet királyné városa című ismeretterjesztő könyvéről ítam. A kiadvány 2022-ben jelent meg, és számos irodalom- és helytörténeti érdekességet mutat be Beregszász múltjából.
Gazdagon illusztrált könyvről van szó, amit igazi öröm volt lapozgatni, és sokat tanultam is belőle. Olvasása közben két fontos gondolatom támadt, amit a recenzióban megpróbáltam körvonalazni.
Először is arra kerestem a választ, vajon mi adja a városok hangulatát, szellemiségét, ha úgy tetszik, sajátos lelkét, ami nemcsak lakóikat, hanem távolról érkezett lakóikat is képes megszólítani.
A másik problémafelvetésem pedig az volt, hogy az orosz-ukrán háború árnyékában élő kárpátaljai magyarok, akiknek egyre több háborús menekülttel, új ukrán vagy orosz ajkú lakosokkal kell együtt élniük, vajon megőrizhetik-e identitásukat, ápolhatják-e tovább a helytörténeti hagyományokat, ahogy eddig.
Megosztok egy ezzel kapcsolatos részletet a recenzióból:
"Sajnos hozzá kell tennünk, hogy az orosz-ukrán háború mennyire súlyos hatással van a Kárpátalján élő magyar közösség életére, és mennyire háttérbe szorult a kultúra, ami nyilván a könyv fogadtatásának sem kedvezett. Dalmay Árpád így fogalmaz a hátsó borítóra került szövegben:

»… gazdag történelmi múlttal rendelkezik ez a több mint 950 éves település. S talán az ide költözött más nemzetiségek is méltányolják ezt a múltat, ami záloga lehet a békés együttélésnek, a kölcsönös toleranciának, egymás megbecsülésének, a remélt további fejlődésnek.« Talán nem is zárhatta volna aktuálisabb gondolattal munkáját a szerző, hiszen jövőnk nagy kihívása lesz, hogy a háború elől menekülő, Kárpátalján új otthont kereső ukrán- és oroszajkú lakosokkal békében tudjunk egymás mellett élni, úgy, hogy értékeinket és identitásunkat továbbra is ápoljuk, megőrizzük. Remélem, akad forrás és szándék is a városvezetés részéről arra, hogy Dalmay Árpád könyvét – legalább kivonatoltan – ukránra fordítva a Beregszászba érkezők kezébe adják. Mert a múlt ismerete a jövő záloga lehet, és ez most nem üres szólam, hanem valós létkérdés."
Comments